Edirne KIRKPINAR
ANASAYFA KIRKPINAR HABERLER FOTO GALERİ VİDEO GALERİ DERGİ KÜNYE İLETİŞİM
Şehitler için çayıra çıkacaklar
 Edirne Belediye Başkanı Gürkan: ". '15 Temmuz' temalı tişört ve şapkalar takarak çayırda bayraklarla 15 Temmuz'u unutmadığımızı gösterecek bir etkinlik düzenleyeceğiz"

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, "15 Temmuz'da başpehlivanlık kura çekiminden önce Kırkpınar'a katılan tüm başpehlivanlar, şehitlerimizi anacak, gazilerimize teşekkür edecek. '15 Temmuz' temalı tişört ve şapkalar takarak çayırda bayraklarla 15 Temmuz'u unutmadığımızı gösterecek bir etkinlik düzenleyeceğiz" dedi.

Gürkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bitmeyen güreşin devam eden efsanesi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali'nin dün başladığını hatırlattı.

Festivalin iki boyuttan oluştuğunu aktaran Gürkan, sanatsal ve sosyal etkinlikler ile yağlı güreşler olarak düzenlenen etkinliğin 656 yıldır kesintisiz devam eden dünyanın en eski ikinci spor organizasyonu olduğunu söyledi.Kırkpınar'ın kesintiye uğramadan asırlardır devam ettiğini vurgulayan Gürkan, şöyle devam etti:

"Güreşlerimiz savaşta da barışta da atalarımızın yaptığı gibi devam ediyor. 15 Temmuz akşamı hain darbe girişiminin yıl dönümü olması nedeniyle şehitlerimizi anacağız. Bu akşama hiçbir sanatsal ve kültürel etkinlik koymadık. Çünkü o gün rahmetli şehitlerimizi anma, gazilerimize de teşekkür etme günü. Başpehlivanlık kura çekiminden önce Kırkpınar'a katılan tüm başpehlivanlar, şehitlerimizi anacak, gazilerimize teşekkür edecek. '15 Temmuz' temalı tişört ve şapkalar takarak çayırda bayraklarla 15 Temmuz'u unutmadığımızı gösterecek bir etkinlik düzenleyeceğiz."Er Meydanı'nın yenilenmesiyle güreşçilerin çok daha modern ortama kavuşacağını anlatan Gürkan, güreşçilerin özellikle daha rahat edeceği soyunma odaları, duşlar, ıslak zeminler, dinlenme odaları gibi ünitelere sahip olacağını aktardı.

Bu yıl Kırkpınar'da 14 farklı boyda pehlivanların güreşeceğini aktaran Gürkan, şunları kaydetti:"Her boyun birinci seçilen pehlivanı, o boyun o yıl için Türkiye şampiyonu olarak kabul ediliyor. Tabii ki başpehlivanlık kategorisinde de o yıl başpehlivanlığı kazanan pehlivan, bir sonraki yılın başpehlivanı belli olana kadar Türkiye'nin başpehlivanı olarak haklı gururu yaşamaya devam ediyor.Bu yıl birçok değişiklikler ve yenilikler var ama bunlardan en önemlisi Gençlik ve Spor Bakanımızla yaptığımız protokol sonucunda bu yıl Kırkpınar Er Meydanı’nın yapıldığı alanı büyük bir modernizasyona kavuşturuyoruz. Projeler şu anda hazırlandı, bitti. Son rötuşlar yapılmakta. Güreşlerimiz bittikten sonra, 17 Temmuz’dan sonra kısa bir sürede esaslı bir modernizasyona başlayarak önümüzdeki yıla yetiştirmeyi planlıyoruz." Kırkpınar Er Meydanı'nın dış cephesinin de Selçuklu ve Osmanlı mimarisini yansıtan motiflerle süsleneceğini dile getiren Gürkan, "Kırkpınar'ın o gücünü, felsefesini yansıtan süslemelerle dolu olacak. Yine yeni Er Meydanı'nda bir güreş antrenman salonu yapmayı arzu ediyoruz. Yine orada Kırkpınar Müzesi açmayı hedefliyoruz. Kırkpınar ile ilgili hediyelik eşya satılan yerleri yapmak istiyoruz. Tabii ki halkın ihtiyaçlarına dönük çeşitli ünitelerin bulunduğu yerleri yapmak istiyoruz. Bir başka hedefimiz de şu; Kırkpınar Er Meydanı’nı artık yılın sadece 3 günü, güreş yapılan, açık tutulan bir yer değil, yılın 365 günü gösteri güreşlerinin yapıldığı bir alan haline getirmek istiyoruz." ifadelerini kullandı.

AA

11 Temmuz 2017, 13:06
ANASAYFA KIRKPINAR HABERLER FOTO GALERİ VİDEO GALERİ DERGİ KÜNYE İLETİŞİM
EDİRNEKIRKPINAR DERGİSİ © copyright2015
Saraçlar Cd. Zindanaltı Mevkii 2. Vakıf İş Hanı Kat:1 No:101 EDİRNE
Tel: (0284) 212 04 45